Ogólnie mówiąc, płyty warstwowe składają się z okładzin metalowych, pomiędzy którymi umieszcza się rdzeń izolacyjny. Rodzaje płyt zazwyczaj zależą od tego, jaki materiał zastosowano właśnie do wykonania rdzenia izolacyjnego. Najbardziej popularne są wypełnione styropianem, wełną mineralną i poliuretanem. Okładziny zaś najczęściej wykonuje się z blachy ocynkowanej.
Zazwyczaj płyty warstwowe wykorzystywane są do wykonywania z nich ścian lub dachów. Zazwyczaj wybór odpowiedniego rodzaju płyty zależy właśnie od tego, do czego ma być ona wykorzystana. Ze względu bowiem na materiał zastosowany jako rdzeń, płyty mogą mieć bardzo różne na przykład współczynniki przenikania ciepła lub nawet wagę pojedynczej płyty, co w wielu przypadkach także może mieć duże znaczenie.
Poza rodzajem wypełnienia płyty warstwowe różnią się także rozmiarami, czyli grubością i wielkością. One także bardzo często mają duże znaczenie przy doborze jak najwłaściwszych płyt do stawiania z nich konstrukcji. Zazwyczaj wybór najbardziej odpowiednich płyt zależy od tego, jakiej wielkości konstrukcja ma być z nich wykonana. Im większa, tym grubsze muszą być płyty.
Wielkość płyt zaś dopasowywana jest do wielkości budynku, a w przypadku na przykład krycia nimi dachów do jego wielkości. Zazwyczaj bowiem stosowane na dachach płyty są kładzione w taki sposób, aby pokryć jego powierzchnię od szczytu aż do krawędzi dachu, bez łączenia płyt. Dzięki temu dach jest o wiele bardziej szczelny i wytrzymały, oraz, co najważniejsze o wiele szybciej się go wykonuje.
Wielkość i grubość płyt trzeba określić jeszcze przed stawianiem konstrukcji, gdyż musi być ona wykonana tak, aby bez najmniejszego problemu wytrzymała obciążenie nałożonych na nią płyt. Im grubsze płyty, tym większy ciężar. Waga płyt zmienia się także w zależności od rodzaju znajdującego się w nich rdzenia, co także należy wziąć pod uwagę podczas doboru najbardziej odpowiedniego rodzaju płyt. W zależności od tego co chcemy zbudować, np. do garażu potrzeba innych płyt.